I dok se Banjalukom uveliko osjete ljetni dani koji su pred nama, sa druge strane osjeti se i smrad koji odiše sa deponija i povećava rizik od zaraze. Smrad i hrpe smeća proširile su se na svakom koraku, što ozbiljno prijeti zdravlju i sigurnosti građana. Lokacija koja je postala sinonim za ovo ekološko ruglo je parking kod Gradskog mosta, gdje je deponija postala uobičajeni prizor.
Mještani u ovom dijelu naselja ističu da ne pamte ovakvo katastrofalno stanje, te kako kažu razočarani su i uvrijeđeni od strane nadležnih organa koji nemaju sluha za njihove životne uslove.
“Ne sjećamo se kada je stanje bilo gore u našem naselju. Ovo je katastrofa, da smo toliko zanemareni. Gdje su mjere i inicijative koje bi trebale osigurati čist i uređen grad? Izgleda da nas ignorišu i ostavljaju da živimo u ovom haosu smeća i potencijalne zaraze. Naša sigurnost i zdravlje su ozbiljno ugroženi”, riječi su ogorčenih mještana.
Identična situacija sa deponijom smeća nalazi se i u naselju Priječani. Hrpe smeća, nabacane na kontejner i mimo njega, stvaraju očiglednu sliku nebrige za okolinu i zdravlje mještana. Ovaj porazni prizor dodatno pogađa građane koji su suočeni s posljedicama teškog zagađenja vazduha.
Banjaluka, koja je nekada bila poznata po svojoj ljepoti i prestonici kulture, sada nosi titulu jednog od najzagađenijih gradova. Stanivuković, koji ne samo da je okrenuo leđa svojim obećanjima, već je svojim postupcima uveo sebe na tronu deponije.
Comments