top of page

Eksplodirao trimer, mladić zadobio teške opekotine: Ljekari upozoravaju šta se NIKAKO NE SMIJE RADITI kad kosca ZAHVATI PLAMEN

  • Writer: Banjalučke priče
    Banjalučke priče
  • 13 hours ago
  • 2 min read

Sezona košenja je krenula i trajaće sve do kasne jeseni, a stručnjaci upozoravaju da građani treba da budu izuzetno oprezni prilikom upotrebe kosilica i trimera.



Nedavno se desila nesreća, kada se mladiću, koji je kosio travu, zapalio i eksplodirao trimer. Nesrećni momak je, tom prilikom, zadobio teške povrede, zbog čega je hitno prebačen u Klinički centar Srbije, gdje je i sada na liječenju. Prilikom eksplozije trimera, zadobio je opekotine na 40 odsto površine tijela.


Kako kažu ljekari, povrede nastale trimerom ili kosilicom prilikom košenja trave, nisu toliko česte, ali, kad se dese, mogu da budu izuzetno ozbiljne.


– Do povređivanja obično dolazi u proljeće i najčešće se radi o povredama tipa amputacije vrhova prstiju. Takođe mogu se javiti i teže povrede u vidu amputacije više prstiju šake ili stopala – kaže za Srpskainfo dr Nikola Baroš, načelnik Klinike za plastično-rekonstruktivnu hirurgiju UKC Srpske.


Dodaje da je kod mutilantnih povreda šake, oštećenja ekstremiteta koje dovode do većih mekotkivnih defekata, potrebno dugotrajno bolničko liječenje.


– Liječenje se izvodi u 2 akta ili više, u smislu rekonstrukcije tetiva, živaca, rekonstrukcije defekta, rekonstrukcije mikrohirurškim režnjevima – objašnjava dr Baroš.


Dodaje da seopekotine izuzetno rijetko dešavaju.


– Kada se one i dese, potrebno je odstraniti opečeni dio odjeće, izvšiti toaletu opečene površine, te povrijeđenog transportovati ka referentnom centru, gdje će se radi i procjena o potrebi za hospitalizacijom – ističe dr Baroš.


Prema njegovim riječima, ako se radi o površnim opekotinama do 10 odsto površine tijela, one se obično mogu liječiti i na nivou primarne zdravstvene zaštite.


– Opekotine koje zauzimaju više od 10 odsto površine tijela, zahtijevaju hospitallizaciju, a opekotine koje su duboke, odnosno duboke dermalne, zahtijevaju i dalje hirurško zbrinjavanje – ističe dr Baroš.


Naglašava da je bitno da se pacijenti ne previjaju kod nestručnih osoba, da ne uzimaju samostalno lijekove koji nisu propisani od strane ljekara u smislu antibiotika, te gelova i krema koje se lokalno nanose.


Stručnjaci objašnjavaju da je prvi preduslov za zapaljenje i eksploziju kad iz rezervoara trimera ili kosilice curi gorivo. Kao drugo, ne smije da dođe do varničenja, koje nastaje kada su loše instalacije. Tačnije, kablovi ne smiju da budu ogoljeni, pogotovo visokonaponski kabl od struje koji ide od bombine na svjećicu. Kad nastane varnica, onda plane gorivo i dođe do eksplozije, jer se plamen širi na rezervoar koji je pun benzina

 
 
 

Comments


bottom of page