Čak 45 praščića oprasila je krmača u Brazilu, tvrde iz kompanije Pif Paf Alimentos koja je o nesvakidašnjem slučaju poslala saopštenje za medije, prenosi Pigprogress.
![](https://static.wixstatic.com/media/0d91a0_f9803e089a234c2e856b0eeea6d398c3~mv2.jpg/v1/fill/w_768,h_432,al_c,q_80,enc_auto/0d91a0_f9803e089a234c2e856b0eeea6d398c3~mv2.jpg)
Kažu, dogodio se 22. januara 2025. u mjestu Granja Santa Ines, država Minas Gerais, na imanju Gilde de Oliveira Santos Silva, uzgajivačice svinja i kooperantice kompanije Pif Paf, koja razmišlja prijaviti ovaj slučaj Ginisovoj knjizi svjetskih rekorda.
“Ovakvi se rezultati mogu postići samo izvrsnom genetskom kvalitetom, odgovarajućom hranidbom i brigom o dobrobiti životinja. Iako ti faktori ne garantju uspjeh, oni pružaju najbolje uvjete da životinje izraze svoj puni reproduktivni potencijal”, rekao je Airton Martin, izvršni menadžer u Pif Pafu.
Inače, prosjek na toj farmi bio je 15,2 prasadi po krmači u 2024. godini, ali prethodno je bilo i 38 prasadi u jednom leglu, a rekorderka je krmača pasmine Camborough.
Camborough je robusna, učinkovitija krmača s manje neproduktivnih dana od konkurentskih krmača jer se može ranije pariti odnosno ima veću stopu prašenja.
Povremeno pristižu izvještaji o veoma velikim leglima u Brazilu, sa 40+ prasadi, ali Osmar Dala Košta, istraživač svinja i peradi, iz Brazilskog korporacijskog centra za poljoprivredna istraživanja (Brazilian Agricultural Research Corporation Embrapa), izjavio je kako se u 37 godina staža u svinjogojstvu ne sjeća drugog slučaja s ovakvim rekordom.
Poređenja radi, krmača visokih performansi obično oprasi oko 36 prasadi godišnje u prosječno 2,4 legla.
“Ovo je rijedak fenomen koji se može objasniti samo kombinacijom faktora, kao što su hiperovulacija krmače, visokokvalitetno sjeme, povoljni uvjeti uzgoja i optimalna hranidba”, prokomentarisao je Košta, prenosi Agroklub.
Osim ovakvih slučajeva u Brazilu, prošle godine je jedna krmača u Nizozemskoj imala leglo od 37 praščića.
Međutim, legla s iznimno velikim brojem prasadi ne smatraju se uvijek isplativima. Opstanak i razvoj tako malih prasadi često su ugroženi.
Rasplodne krmače imaju sedam pari sisa, a neke mogu imati i osam kao rezultat genetskog razvoja. Međutim, 14 do 16 sisa je još uvijek premalo za hranjenje njih 45.
U saopštenju za medije Gisele Dela Rići, stručnjakinja za dobrobit životinja u Pif Pafu, osvrnula se na predanost kompanije zdravlju, udobnosti i sigurnosti životinja tokom cijelog procesa proizvodnje.
“Standardni postupak u ovom slučaju je korištenje hraniteljskih krmača i rotiranje smjena hranjenja među prasadima. No na žalost, zbog velikog broja, praščići su obično nestabilni i mnogi možda neće preživjeti”, navodi se.
Comments