Javna rasprava koja se održala prije dva dana, a čija tema je izmjena regulacionog plana gdje se burno raspravljalo o izgradnji Ćiriličnog parka ostavila je nijeme predstavnike Grada. Na pitanja prisutnih građana kakav uticaj će park imati na građane ukoliko će instalacijama za slova biti uništeno zelenilo te time uništiti njegova funkcionalnost, potpisnik Odjeljenja za prostorno uređenje, Vuk Višekruna je rekao: „Ja mislim da će ovo biti stvarno lijep park“.
„Ove tačkice koje vidimo u parku nisu dio regulacionog plana i naznačene su crvenom bojom kao nešto što se mijenja. Prema mišljenju ministarstva za staze nije potrebna građevinska dozvola, ali za rasvjetu i postolja za skulpure slova jeste potrebna. Kako je moguće da ste vi počeli sa iskopavanjem temelja za te instalacije ako nemate građevinsku dozvolu? Rekli ste da ćete izdati građevisnku dozvolu, mene zanima na osnovu kog plana – starog ili novog? Vi ćete je izdati prema starom regulacionom planu. Kako je to moguće?“ pitao je jedan od građana.
Na njegova pitanja nije dobio adekvatan odgovor od strane predstavnika Grada, a na pitanje na osnovu kog regulacionog plana će Grad izdati građevinsku dozvolu, Višekruna nije imao odgovor.
„U regulacionom planu stoji navedena i izgradnja nekog administrativnog dijela. Kakav je to administrativni dio? Samo da se na kraju ne desi da i tu niknu neke zgrade“, kazao je jedan od građana izražavajući strah da će se pomenuta stavka iskoristiti za izgradnju stambeno poslovnih objekata.
Vuk Višekruna se pravdao kako Grad nije smatrao potrebnom građevinsku dozvolu za instalacije sve dok ministarstvo nije dalo mišljenje vezano za njih.
„Šta je definicija parka? Vi se stavljate iznad zakona i određujete šta je park. To više nije Ćirilični park, vi ste promijenili njegovu namjenu“, kazao je jedan od građana i dodao:
Aleksandar Jokić, pravnik koji je prisustvovao raspravi, pitao je na osnovu čega i kojih metoda je neko u postupku izrade ovog parka utvrdio javni interes?
„Znam da naš gradonačelnik ima veze sa Udruženjem građana u Švicarskoj pa bih volio da od njih prepiše neke stvari. S obzirom da se za sve promjene pitaju građani, da procedure znaju trajati i do godinu i po dana i ni sa čim se ne žuri. Po šest mjeseci traje rasprava, prijedlozi pa 4 mjeseca rok žalbi. Ja bih volio da tako naša odjeljenja rade pri donošenju ove vrste planova i da nauče nešto od njih“, pitao je Vladan M.
Kao i drugi građani i Vladan je ostao uskraćen za odgovore.
„Kada govorimo o svim izmjenama regulacionih panova u Banjaluci, važno je napomenuti da se u zadnje vrijeme zanemario jedan važan institut kojeg je utvrdio Zakon o lokalnoj samoupravi, a on se zve neposredno i posredno odlučivanje o svim pitanjima na području mjesne zajednice, a o kojima odlučuju građani. Danas je to centar, sutra Borik, Lazarevo... Zakon o lokalnoj samoupravi predviđa da građani učestvuju u svim pitanjima“, kazala je jasno sugrađanka i dodala:
Jedan od građana je pitao kako je moguće da se nastavi s radovima s obzirom da Grad nema građevinsku dozvolu, na šta je Višekruna odgovorio kako misli da se trenutno ne postavlja osvjetljenje:
Comments