top of page

Kako se zaštititi od mogućih zaraza nakon poplava

Dr Vesna Lučić-Samardžija, specijalista epidemiologije je za ATV istakla da je potrebno pridržavati se epidemioloških mjera kako bi se zaštitili od eventualnih zaraza prouzrokovanih poplavnim vodama.



"Kada se plavne vode povuku, ti će mikroorganizmi ostati, kako na površinama u domaćinstvu tako i na proizvodima koje imamo u baštama kao i na travnjacima i zbog toga je potrebno sve mjere koje provodimo na sprječavanju i suzbijanju zaraznih bolesti da ih uradimo onako kako struka nalaže", istakla je Samardžija.


Ona ističe da lična higijena osnov očuvanja zdravlja.


"Lična higijena je osnovna stavka pranje ruku. Ruke su najčešći uzročnik prenos bolesti te samim tim temeljnim pranjem sapunom i vodom koja je zdravstveno bezbjedna u kojima nema uzročnika zaraznih bolesti", istakla je Samardžija.


Ona dodaje da je jedno važna i higijena tijela i odjeće.


"Odjeća mora biti vodonepropusna koja vas štiti od mikroorganizama", ističe Samardžija.


Dodaje da je važna i higijena prostora.


"Ne postoji prostor kroz koji je voda prošla koja ne predstavlja opasnost i ne povećava rizik od nastanka zaraznih bolesti. Sve površine je potrebno dezinfikovati ili izbaciti van", kaže Samardžija.


Ona naglašava da je higijena ishrane na prvom mjestu voda je plavna voda može doći u kontakt sa vodom za piće.


"U takvim situacijama smije se piti samo voda koja je zdravstveno bezbjedna i koja je ispitana", dodaje Samardžija.


Ona je naglasila da je bitno obratiti pažnju i na hranu i započeti sa novim sijanjem svih proizvoda iz bašte koja je poplavljena.

 

Comments


bottom of page