Agonija vezana za spornu kružnu raskrsnicu na potezu od zgrade Ekvator i tvrđave Kastel se ne prestaje. Pomenuta raskrsnica nije legalna, a što je potvrđeno od strane i Okružnog suda u Banjaluci.
Podsjećanja radi, Odjeljenje za prostorno uređenje Grada samo je sebi retroaktivno izdalo građevinsku dozvolu 6. novembra prošle godine za navedene radove, ali to ne mijenja okolnosti i činjenice utvrđene inspekcijskom kontrolom, a koje se odnose na nelegalno građenje bez prethodno pribavljene građevinske dozvole.
Prema informacijama koje su takođe već poznate javnosti, protiv pomenute građevinske dozvole izjavljena je žalba Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske, što znači da se više ne radi o pravosnažnom aktu, te će se zakonitost iste preispitivati u postupku prednadležnim ministarstvom.
Grad Banjaluka je uložio tužbu protiv rješenja Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju, međutim tužba je odbijena kao neosnovana od strane Okružnog suda u Banjaluci. Ovom odlukom potvrđeno je da građevinska dozvola koju je Odjeljenje Gradske uprave sebi retoraktivno izdalo nije važeća, a s tim u vezi nije važeća ni upotrebna dozvola za kružnu raskrsnicu, a koja se nije mogla izdati na osnovu nevažeće građevinske dozvole.
Takođe, izdata građevinska dozvola za kružnu raskrsnicu u zoni Bulevara cara Dušana i Ulici Zdravka Čelara, Teodroa Kotronisa i Kralja Petra I Karađorđevića nije u skladu sa važećim regulacionim planom, a što je samo još jedno u nizu kršenja zakona i propisa Republike Srpske zarad ostvarenja ideje prvog čovjeka Grada, a koja je dovela u opasnost sve učesnike u saobraćaju,a što potvrđuju sve češće saobraćajne nezgode na pomenutoj raskrsnici.
Važno je napomenuti ni da Republički zavod za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa Republike Srpske nije dao saglasnost Gradu Banjaluka za izgradnju kružne raskrsnice na potezu između zgrade Ekvatora i tvrđave Kastel.
Ovom presudom zvanično je nelegalno sve izgrađeno na kružnoj raskrsnici, pored kolovoza, saobraćajnih traka, trotoara, ali i samog parka u centru raskrsnice sa spomenikom Tvrtku I Kotromaniću, a za šta je utrošeno vrtoglavih nekoliko miliona. Prvobitno je za izgradnju parka bilo predviđeno 1.199.343 KM, ali je kroz sumnjivu javnu nabavku, čiji naziv nije jasno ukazivao na namjenu, iznos naknadno povećan. Nedavno je dodatno povećan budžet za ovu namjenu za još 622.344 KM bez PDV-a ili 728.143 KM sa PDV-om, što u zbiru čini ukupno 2.427.485 KM za cijeli projekat.
S tim u vezi svi udesi, saobraćajne nezgode koje se dogode unutar kružne raskrsnice odgovornost su Draška Stanivukovića, predstavnika Odjeljenja za za prostorno uređenje Grada kao i svih saradnika koji su učestvovali u izgradnji ovog sada zvanično nelegalnog projekta. Tako da svi građani koji dožive nezgodu imaju pravo podnijeti krivične prijave protiv gore navedenih, koji su ih svojim nezakonitim radnjama svjesno doveli u opasnost.
S obzirom na prethodno navedeno na potezu su Inspektorat Srpske kao i Tužilaštvo i drugi istražni organi.
Comments