Dugoročno nezaposlene osobe u Banjaluci imaju priliku da na Mašinskom fakultetu dobiju obuku kako bi bili konkurentni na tržištu rada, te imaju realnu mogućnost da dobiju posao.
Među najtraženijim obukama su obuke za CNC operatere, a kroz program INOVA polaznici će steći vrijedna znanja i vještine upravljanja ovim mašinama besplatno.
Naime, u okviru projekta INOVA EuZaZapošljavanje koje finansiraju EU, švedska Međunarodna organizacija rada je cilj da se uspostavi inovativni i održivi model saradnje institucija tržišta rada i socijalne zaštite, obrazovnih institucija, specijalizovanih organizacija i eksperata, u svrhu povećavanja mogućnosti za zapošljavanje dugoročno nezaposlenih osoba na području djelovanja Zavoda za zapošljavanje u Banjaluci.
Branislav Sredanović, koordinator CNC obuka na Mašinskom fakultetu u Banjaluci, rekao je da se nada da će kandidati steći znanja i vještine kako bi bili konkurentni na tržištu rada.
"Oni ove programe pohađaju potpuno besplatno. Imamo 14 kandidata i obuke su već počele. Do sada su na našem fakultetu obuke za CNC operatere i CNC programere prošlo više od 700 ljudi”, naveo je Sredanović.
Biljana Kozić Rađenović, rektor Univerziteta za poslovne studije u Banjaluci, kazala je da im je važna ova podrška kako bi šira javnost vidjela šta rade.
"Ovdje radimo na tome da se dugoročno nezaposlene osobe zaposle. Slijedimo pravilo da teorija ima smisla samo ako praksa to pokaže. Polaznici teže ka znanjima kao što je kancelarijsko poslovanje, te obuke iz marketinga, posebno digitalnog, a znamo da je to zanimanje budućnosti ali i sadašnjeg vremena. Preko 75 odsto je sadržaja praktičnih, program smo tome prilagodili, jer smo shvatili da poslodavci traže brža znanja. Kandidati žele što prije da se zaposle na tržištu rada”, navela je ona.
Goran Račić, predsjednik Područne privredne komore Banjaluka koja je nosilac projekta INOVA, istakao je da su u kratkom vremenskom periodu pokazali da su spremni da provode ovakve projekte.
"Prevazišli smo ciljeve i očekivanja, imamo zadatak da kandidate angažujemo, te obučimo da bi bili konkurentni na tržištu rada. Cilj je da stvorimo jedan model da se i u budućnosti bavimo time i da se na drugačiji način bavimo pitanjem zapošljavanja. Inovativnost ovog modela je taj da smo angažovali i univerzitete pored Zavoda za zapošljavanje i Centra za socijalni rad. Angažovali smo i psihologe i stručnjake sa kojima će kandidati razgovarati”, kazao je Račić.
U projekat su, kako kaže, uključene najpozvanije kompanije, strane kompanije, kompanije za primjer i koje su mamac za nezaposlene radnike.
"Radi se prije svega o CNC operaterima, programerima, stručnjacima za finansije. Nakon što budu zaposleni, mi ćemo tim radnicima isplaćivati subvenciju na tri plate u iznosu do 600 dolara. Obuka za CNC operatere bi koštala nekoliko hiljada KM, a mi smo njima to obezbijedili besplatno. Završetak projekta je u oktobru naredne godine, a sličan projekat planiramo nastaviti i sa Centrima za socijalni rad i Zavodima za zapošljavanje”, objasnio je Račić.
Strahinja Buzadžija, jedan kandidata kaže da radi van svoje struke od 2016. godine.
"Kako se pojavio ovaj besplatan kurs, najveće interesovanje mi je bilo za CNC programera. Ovo je veoma traženo zanimanje, kako u zemljama EU i drugim zemljama, tako i u BiH i u RS. Ovom obukom dobijam dobru mogućnost da nađem siguran posao. Mnogo mi je važno da je ovaj kurs besplatan”, kazao je on.
INOVA aktivnosti se implementiraju u okviru projekta EUzaZapošljavanje uz podršku EU, Švedske i Međunarodne organizacije rada.
Cilj je da se ponudi mogućnost zaposlenja mladima, ženama iz ruralnih područja, ranjivim grupama, uključujući osobe sa invaliditetom, Rome i Romkinje i dugoročno nezaposlene osobe.
Ukupna vrijednost projekta u BiH je pet miliona evra, a projekat Područne privredne komore Banjaluka iznosi oko 250.000 evra.
Comments