Klinika Univerzitetskog kliničkog centra /UKC/ Republike Srpske za opštu i abdominalnu hirurgiju danas je obilježila 25 godina rada pod ovim nazivom i krsnu slavu Svetog Trifuna, a tim povodom je otvorena izložba slika nastalih u okviru slikarske kolonije koja je organizovana sa Udruženjem amputiraca Republike Srpske /UDAS/.
Načelnik Klinike za opštu i abdominalnu hirurgiju Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske Zoran Aleksić rekao je novinarima da Klinika pod ovim imenom funkcioniše od 8. decembra 1998. godine, a da su analizirajući proteklih 25 godina došli do podatka da se prosječno godišnje operiše 3.000 ljudi.
On je istakao da je prošle godine kroz Kliniku prošlo 3.555 bolesnika, od kojih je operisano njih 2.702, te dodao da većina pacijenata koji leže na Klinici, imaju maligne bolesti.
Aleksić je naveo da se Klinika za vrijeme bolesti kovida 19 selila šest puta sa sjevernog na južni dio, što je, kaže, ostavilo tragove na enterijer, te da je zahvaljujući generalnom direktoru UKC-a Vladi Đajiću i razumijevanju, Klinika kompletno okrečena.
Kada je riječ o današnjoj postavci slika, Aleksić je rekao da su željeli da pacijentima omoguće prijatniji i topliji boravak, te dodao da je riječ o prvoj stalnoj postavci izložbi slika na jednoj Klinici na UKC-u.
“Zahvaljujući UDAS-u prošlog vikenda održana je likovna akademija na kojoj su oslikane 22 slike i darovane Klinici”, rekao je Aleksić.
Generalni direktor UKC-a Vlado Đajić zahvalio je autorima izložbe, načelniku i osoblju, kao i Udruženju amputiraca Srpske jer su napravili ugodan smještaj pacijentima Klinike.
“Ovo danas je posebno jer će pacijenti imati mogućnost da, kada šetaju kroz hodnik ove jedne od najbitnijih Klinika, uživaju u djelima akademskih slikara, koja su postavljeni na zidove i koji će omogućiti ljepši boravak našim pacijentima”, rekao je Đajić novinarima.
Projekt-menadžer UDAS-a Gordana Šekarić rekla je da je Udruženju čast i zadovoljstvo što je dio ovog događaja, dodajući da su danas poklonili 22 umjetnička rada Klinici s ciljem da na neki način pomognu i poboljšaju boravak svim pacijentima u Klinici.
Šekarićeva je navela da su radovi nastali na dvodnevnoj likovnoj koloniji, organizovanaoj u prostorijama organizacije, a na kojoj je učestvovalo ukupno 13 umjetnika iz Banjaluke i Republike Srpske.
“Ovim radovima želimo da odamo zahvalnost svim ljekarima koji su u prtethodnom periodu, posebno za vrijeme ratnih dejstava, pomagali našim korisnicima imajući u vidu da su naši korisnici ratni vojni invalidi i amputirana lica koji su preživjeli traumatsko iskustvo, gubitak dijela ekstremiteta”, kaže ona.
Comments