Potrebni su nam novi božićni filmovi
- Banjalučke priče
- Jan 2, 2022
- 6 min read
Stigao je taj period u godini. Vrijeme je da izvučete vuneni džemper, stavite džezvu za toplu čokoladu, vino ili rakiju, i uz praznični TV program u velikom stilu pokušate da izbjegnete omikron soj. Naravno, zna se šta je na repertoaru: prvi i drugi dio Home Alone, Love Actually, prva tri djela Harija Potera i onaj film u kom Švarceneger otkriva da nije dobro kupovati božićne poklone u posljednji čas.

Da li ćemo svi i ove godine odgledati barem jedan od ovih filmova? Vjerovatno, u pitanju su, ipak, klasici, a u vrijeme novogodišnjih i božićnih praznika, po običaju gledamo samo jedan TV kanal i sve što na njemu naiđe. Ali, da li zapravo moramo da gledamo baš ove naslove ako nam se gledaju božićni filmovi? Pa, i ne baš.
Bez obzira koji se blokbaster prikazuje u bioskopima u tom trenutku, božićni filmovi su ti koji ljude drže prikovanim prekoputa malih ekrana tokom prazničnih dana, naročito na kablovskim kanalima. Poslednjih godina, striming servisi su takođe uzjahali taj talas, što je rezultiralo time da je na sajtu IMDB zavedeno više od 200 božićnih filmova koji su izašli 2021. godine.
To je duplo više božićnih filmova u odnosu na 2016. godinu i čak četvorostruko više u odnosu na 2011. Naravno, to se odnosi samo na filmove koji u naslovu sadrže riječ Christmas. Prave cifre mogu biti mnogo, mnogo veće. Božićna čuda, izgleda, zaista postoje, makar za ljude zadužene za TV rejting.
Božićni filmovi nisu nikakva remek djela, niti to treba da budu. Imaju uniformisanu estetiku, priču i likove, a formula je prosta – ni previše smiješno, a ni previše tužno. Sve počne okej, pa onda se sve raspadne poslije prvih pola sata filma, i na kraju sve ponovo bude u redu. I neko mora da se poljubi na kraju. Bilo ko. Dvoje, dvije ili dvojica, svejedno je, ali ljudi moraju da se poljube. Nakon toga će se i drugi oko njih ljubiti, tapšati i plakati. I to je u redu, jer, tokom Božića, to je jedino što želimo da vidimo na ekranu.
Posle pravoslavne Nove godine, možemo da se vratimo starim temama. Tako barem kažu statistike.
Ovo je lista prijedloga nov(ij)ih božićnih naslova koje vrijedi pogledati ove praznične sezone. Oni nisu tu da zamjene klasike, nisu tu ni da im pariraju, ali nije na odmet malo osvježiti to-watch listu ovog Božića.
Režija: Klej Kejtis Uloge: Kurt Rasel, Darbi Kemp, Džuda Luis
Radnja prati Kejt i Tedija koji žive sa majkom u malom mjestu u Masačusetsu. Njihov otac, vatrogasac, poginuo je spašavajući ljude iz požara. To je dosta uticalo na klince, naročito na Tedija koji ne ume da se nosi sa gubitkom, pa provodi vrijeme obijajući automobile. Naravno, potpuno je izgubio božićni duh. Sa druge strane, Kejt pokušava da održi božićni duh, čvrsto vjerujući u Deda Mraza. I njena vjera je očigledno jaka, jer u božićnoj noći uspijevaju da sretnu Deda Mraza, i tom prilikom mu slučajno polupaju sanke, izgube poklone, a irvasi se razbježe. Udružuju se sa dedom i sad je na njima da spasu Božić.
Ovaj film uključuje nevjerovatno uzbudljivu scenu jurnjave kolima kroz Čikago, jednako zabavnu vožnju sankama i jednu od boljih izvedbi pjesme Santa Claus is Back in Town, i to u zatvoru. Nasmijaće vas i, naravno, rasplakati. A Kurt Rasel kao Deda Mraz? Teško da može da bude bolje od toga, jer nam ovaj holivudski veteran donosi Deda Mraza koji umije da bude dovoljno nadrkan u trenucima kada je to neizbježno, ali i nevjerovatno duhovit, nježan i prepun mudrosti za sve klince ovoga svijeta. The Cristmas Chronicles je dobio i nastavak 2020. godine. To ne morate da gledate.
Režija: Serhio Pablos, Karlos Martinez Lopez Uloge: Džejson Švarcman, Dž. K. Simons, Rašida Džouns
Klaus nam donosi alternativnu verziju porijekla Deda Mraza, toliko lijepu i emotivnu priču da, ako igdje treba iskoristiti praksu istorijskog revizionizma – ovo je prilika za to. Priča prati Džespera Johansena, lijenog i razmaženog sina glavnog upravnika pošte. Ništa ne može od Džespera napraviti čovjeka, čak ni strogi režim u Kraljevskoj akademiji za poštare u koju ga je otac poslao. Zbog toga, Džesperov otac okreće novi list i šalje ga u Smirensburg, najsjeverniji grad u zemlji, sa zadatkom da tamo pokrene poštu. Mora kroz sistem da provuče najmanje 6000 pisama, a ukoliko ne uspije, biće isključen iz porodičnog nasljeđa. Kao da zadatak već nije dovoljno težak, po dolasku u Smirensburg, Džesper saznaje da stanovnici ovog učmalog mjesta provode više vremena ratujući međusobno, nego šaljući pisma. I dok traži nekoga ko cijeni ovaj način komunikacije, upoznaje Klausa, starog šumara sa kućom prepunom drvenih igračaka.
Klaus je bio u trci za Oskara za najbolji animirani film, koji mu je izmakao zato što je iste godine izašao i Toy Story 4. Priča, animacija i glumci koji pozajmljuju glasove zaslužuju sve moguće nagrade u kinematografiji.
Režija: Matijas Temermans Uloge: Jan Dekler, Mo Baker
Vjerovatno da bi se svako na svijetu oduševio kada bi saznao da mu je deda, koji se pritom zove Noel (hm, desetka za prikrivanje tragova), zapravo the Deda.
Ali ne i Žul, koji mrzi Božić i smara ga da pomaže dedi, koji je Deda Mraz, i koji je bolestan, pa ne može da podijeli poklone sam, što može da upropasti Božić svima. Ali, Božić je, i neće Žul biti takav zauvijek.
Postoji mogućnost da vam suze krenu na oči kada shvatite da, kao i u svakom poslu, i kod Deda Mraza postoji odlazak u penziju, ali zadržaće vam ih u očima to što ne možete da povjerujete da Žul ne želi da pomogne Deda Mrazu.
Režija: Džulijan Kemp Uloge: Majkl Šin, Keri Elvs, Natali Emanuel, Ana Landberg
Kada je skakanje kroz multiverzum u pitanju, najbolji film sa tom tematikom koji ćete ove godine odgledati je svakako Spider-man: No Way Home. Međutim, iako je novi Spajdermen najveći božićni poklon koji su fanovi superheroja ikada dobili u životu, radnja se ipak ne dešava tokom Božića. Zbog toga je tu Last Train to Christmas.
Toni Tauers (Majkl Šin) je četrdesetogodišnji vlasnik noćnog kluba osamdesetih godina. Niko ni ne mora da nam kaže da je on vlasnik noćnog kluba osamdesetih, jer njegov šljokičavi sako i duga plava kosa govore da on jedino može da bude vlasnik noćnog kluba osamdesetih. Toni je sa devojkom Su (Natali Emanuel), mlađim bratom Rodžerom (Keri Elvs) i njegovom suprugom Estrid (Ana Landberg) krenuo vozom na prazničnu večeru kod roditelja. Međutim, Toni uskoro otkriva da se oni ne nalaze u običnom vozu, jer kad god promijeni vagon, dobije priliku da vidi kako bi mu život izgledao da je izabrao drugačiji, bolji put. Dikensova Božićna priča, samo u vozu. Plakaćete.
Režija: Ernan Himenez Uloge: Rebeka Eving, Danijel Mekej
Natali Bauer je novinarka u Los Anđelesu i u kolumnama najčešće piše o katastrofalnim susretima sa ljudima koje je upoznala putem dejting aplikacije. Svjesna da ljubav mora da pronađe van Los Anđelesa, Natali se mečuje sa Džošom iz Lejk Plesida u državi Njujork. Nakon dugih noći i još dužih razgovora, odlučuje da za Božić iznenadi Džoša u Lejk Plesidu, sigurna da će to ujedno i označiti kraj njenih užasnih dejtova. Ali, naravno, tek po dolasku u Lejk Plesid, Natali saznaje da je žrtva ketfiša. Džoš se zaista zove Džoš, ali ne izgleda ni najmanje kao Džoš sa slike. Na slici je zapravo Teg, Džošov prijatelj iz osnovne škole s kojim više nije u kontaktu. Kako bi se iskupio, Džoš joj obećava da će je upoznati sa Tegom, a jedino što ona zauzvrat treba da uradi je da se pretvara da je njegova djevojka tokom porodične božićne večere.
Uloge: Džeremi Rener, Hejli Stajnfeld
Božić je, i svi zaslužuju poklon, čak i fanovi Marvela koji su ove godine dobili devet naslova iz ovog univerzuma, što filmova, što igranih, što animiranih serija. Ali Hawkeye je prava božićna poslastica i, iako nije film, zaslužuje da se nađe na prazničnoj to-watch listi kao jedina serija.
Nakon čitavog haosa poslije Tanosa, Klint Barton (Džeremi Rener) želi da vodi miran život. Trenutno je sa djecom u Njujorku, obavljaju praznični šoping, sve je predivno i euforično, kako samo i može da bude u ovom gradu pred kraj godine. Klint šalje djecu nazad kod majke, uz obećanje da će im se pridružiti za šest dana, tačno za Božić. Ali stvari se malo iskomplikuju kada se pojavi Kejt Bišop (Hejli Stajnfeld), kojoj je upravo Klint idol u superherojskom svijetu.
Za razliku od serija Loki i Wandawision, gdje se vrijeme i prostor pomjeraju, dimenzije prepliću i dobar dio vremena ne znate šta gledate, Hawkeye nam donosi klasičnu superherojsku makljažu. Tu su dvoje heroja sa lukovima i strijelama, gomila gangstera i Njujork u vrijeme Božića. Šta ćete bolje? Plakaćete makar zbog svih referenci na prvi film o Osvetnicima.
Comments