top of page

Različiti običaji i vjerovanja: Pravoslavna crkva ispraća staru i dočekuje Novu godinu

  • Writer: Banjalučke priče
    Banjalučke priče
  • Jan 13, 2023
  • 2 min read

Julijanska, stara, pravoslavna ili srpska Nova godina dočekuje se u noći između 13. i 14. januara po gregorijanskom kalendaru, ili 1. januara po julijanskom.



Pored srpske, večeras slave i ruska, gruzijska, ukrajinska i jermenska pravoslavna crkva, kao i Sveta Gora.


Nova godina se 13. januara dočekuje i u nekim dijelovima Švajcarske i Škotske, kao i u Japanu, gdje takođe ima naroda pravoslavne vjeroispovijesti.


Pravoslavna crkva ispraća staru i dočekuje novu godinu na duhovni način, molitvama i bogosluženjima, ali i blagosilja sve pristojne proslave, bez šunda i kiča.


Postoje različiti običaji i vjerovanja u vezi sa tim šta (ne) treba raditi 13. i 14. januara.


Na ovaj dan obilježavaju se i Obrezanje Isusa Hrista i Sveti Vasilije Veliki. Srbi praznik posvećen obrezanju Isusa Hrista nazivaju i Mali Božić, pa se u mnogim krajevima na ovaj dan ponavljaju neki obredi svojstveni praznovanju Hristovog rođenja. U nekim krajevima se na taj dan spaljuju ostaci badnjaka, a kao što se za Božić mijesi pogača česnica, za mali Božić se mijesi poseban obredni hljeb “vasilica”.


Trpeza bi trebalo da bude bogata, a naročito je važno da na stolu bude vasilica – pogača u koju se stavlja novčić, kao i u česnicu. Takođe, jede se i pečenje, ali i krofne u koje se isto može staviti parica.


Vjeruje se, takođe, da baš sada treba u kuću unijeti nešto novo jer će to svim ukućanima donijeti blagostanje tokom cijele godine.


Takođe, veruje se da na ovaj dan u kuću treba unijeti neku novu stvar kupljenu tog dana, kako bi kuća i ukućani tokom cijele godine imali napretka, prenosi Glas Srpske.

Pravoslavnu Novu godinu valja dočekati budan, pa su ranije u svom bdenju mnoge djevojke gatale da li će se te godine i za koga udati.


Comments


bottom of page