top of page

Republika Srpska zadržava neutralan stav o sukobu u Ukrajini

Republika Srpska zadržava neutralan stav o sukobu u Ukrajini. Ne želimo doprinositi neredu na međunarodnoj sceni, a pogotovo ne neredu u BiH, sve mimo toga su brutalne laži, jasna je predsjednica Republike Srpske Željka Cvijanović.


,,Postoje lažne manipulacije, podmetanja i laži koje se plasiraju, dovodi se u vezu ova naša situacija koja postoji u okviru BiH sa jednim takvim sukoobom. Ono što mi objašnjavamo jeste da to nema nikakve veze, da su to namjerno smišljene laži, da su one kreirane u određenim međunarodnim krugovima, ali i iskordinisane od strane bošnjačkih struktura i mi to znamo", rekla je Željka Cvijanović, predsjednik Republike Srpske.


U sukobu je neutralnost zadržala i Srbija. Daje podršku teritorijalnom integritetu Ukrajine, ali Rusiji neće uvoditi sankcije, bez obzira što je to tražila Evropska Unija, jasan je predsjednik Aleksandar Vučić.

Takav stav Američka ambasada je podržala. Iz ruske kažu da razumiju da je velik pritisak izvršen na Srbiju, ali da Moskva znajući kakav je Vučičev stav oko ključnih pitanja, od Beograda ne traži ništa.

,,Između naših predsjednika postoji povjerljiv, sveobuhvatan dijalog, na osnovu dubokog uzajamnog poštovanja i povjerenja", rekao je Aleksandar Bocan-Harčenko, ruski ambasador u Srbiji.

Srbiji je teško da zauzme jednu stranu, jer zavisi od ruskog gasa koji uvozi, a s druge strane ima američke projekte koji bi Srbiji obezbijedili bolju poziciju energetske bezbjednosti. I za čitavu Evropu najbolje bi bilo da se drži postrani, jer iz svojih izvora ne mogu da podmire ni 10 odsto potreba za naftnim gasom. Ne zavisi Evropa samo od Ruskog i Ukrajinskog gasa, nego i najvažnijeg prehrambenog proizvoda.

,,Rusija i Ukrajina snabdijevaju preko 25 odsto svjetskog tržišta pšenicom, što takođe dovodi do poremećaja u snabdijevanju jednom od osnovnih namirnica, odnosno jednom od osnovnih prehrambenih artikala kojim se trguje na berzi i evo već imamo obustavljanje trgovinom pšenice na svjetskim berzi", rekao je Siniša Pepić iz poslovne škole "Epsli" iz Londona.

,,Što se tiče energetike mislim da dolaze teška vremena, jer su određene zemlje koje imaju energente odlučile da budu samodovoljne, manje izvoze i štede za sebe i to će biti velikih problema za sve zemlje koje su zavisne od energenata", rekao je Marko Šikuljak, novinar portala frontal.rs.

Amerika je Ukrajini obećavala vojnu pomoć, a sada kada je došlo do sukoba, ipak se na taj način ne žele miješati. Bez vojnog uplitanja trećih sila, vojna intervencija će brzo završiti, ovo je optimističan stav stručnjaka za bezbjednost.

,,Zašto? Zato što ozbiljnog protivnika nema. Uništenjem instalacija, prije svega ovih za distanciona dejstva odnosno aerodroma, raketnih položaja, radarskih i satelitskih sistema i veza Ukrajina će biti dodatno onesposobljena da pruža neki otpor", rekao je Dragomir Keserović sa Fakulteta za bezbjednost i zaštitu Banjaluka.

U svemu ovome najviše ispašta Ukrajina, kaže Keserović. Vlas u Kijevu nije na vrijeme prepoznala da su je Sjedinjene Države gurnule u sukob sa Rusijom, kako bi ispunili svoje ciljeve.


Comments


bottom of page