top of page

Sve većem broju djece potrebna pomoć logopeda

Više od 60 odsto dobojskih predškolaca treba pomoć logopedea. Za samo tri godine, kažu, to je rast od 10 procenata. Kašnjenju u razvoju govora, objašnjavaju, ne doprinose samo ekrani, nego i način hranjenja, na šta posebno upozoravaju.

- Treba da žvaću sve, svu hranu, da žvaću adekvatnom brzinom, da eliminišu cuclu iz upotrebe, da eliminišu flašicu da sa svojih 8 do 10 mjeseci kada su zubi tu, žvaću sve – naglašava logoped, Mira Cvijanović.


Problem su često i roditelji. Sve je više emocionalno nezrelih, otkrivaju psiholozi.


Na to upozorava i Mladenka Milanović, psiholog:


- Obično roditelji koriste neke pogrešne roditeljske stilove, ili iz straha od vlastitog djeteta su prezaštitnički ili prepopustljivi ili opet sd druge strane prestrogi - kaže ona.


Uz mališane koji ne govore, tako imamo i djecu koja nemaju granice, ili imaju strahove. Postavljanje granica je ključno, ali roditelji priznaju da nije lako.


- Sa njegovim stavovima onako je poprilično po stavu traži ono što on hoće. Onda se u neku ruku teže izboriti da to kanališem, ali uglavnom uspijem – iskrena je majka, Jelena Okilj.


Uloga vaspitača na putu zdravog odrastanja nije beznačajna. Međutim, roditelji i tu često znaju da budu kočnica.


- Vaspitač će možda otkriti nešto možda djetetu što i sami roditelji ne vide kod kuće. Е tu nam je bitno dakle da roditelji poslušaju te vaspitače i da znaju da je to dobro za njihovo dijete, tu nekad nailazimo na otpor – kaže Anđelka Kuzmić, direktor JU vrtić ''Majke Jugovića'' u Doboju.


Djeca su kod kuće jedno, u vrtiću drugo, objašnjavaju vaspitači i dodaju da prave pomak u oslobađanju od strahova i socijlizaciji. Vrijeme u vrtićima je bez ekrana, uz prilagođene igračke što je još jedan primjer koji bi roditelji trebalo da prate.

Comments


bottom of page