top of page

Turisti se vraćaju u Banjaluku: Ohrabrujuće brojke iz Turističke organizacije grada

Lani je Banjaluku posjetilo oko 60.000 turista, što je oko 63 odsto od broja gostiju u 2019. godini. U januaru ove godine evidentirano je 88 odsto dolazaka u odnosu na isti mjesec u 2019. godini. Ta statistika pokazuju da se turizam u Banjaluci polako oporavlja i približava brojkama prije pandemije, poručili su iz Turističke organizacije Banjaluka.


Turizam je jedna od oblasti koja je među prvim, preko noći, osjetila negativne posljedice korona virusa, jer su granice zatvarane, a putovanja svih vrsta svedena na minimum. Iz TOBL poručuju kako zvanična statistika pokazuje da ova oblast u Banjaluci ide ka oporavku, jer je u proteklom periodu registrovan pozitivan rast, povećan broj dolazaka i noćenja turista u najvećem gradu Srpske.


Zvanična statistika pokazuje da je Banjaluku lani posjetilo oko 60.000 turista, od čega je oko 9.000 dolazaka zabilježeno u decembru, za vrijeme praznika. U januaru ove godine je evidentirano 4.200 dolazaka turista i oko 6.200 noćenja.


-Imamo ohrabrujuće podatke kada je u pitanju 2021. godina; imali smo oko 75 odsto dolazaka i noćenja u odnosu na godinu prije. Kada uporedimo prošlu godinu s periodom prije pandemije, ostvareno je 63 odsto turističkog prometa – rekli su u Turističkoj organizaciji.


Kada je u pitanju početak ove godine, u TOBL kažu da je turistički promet u januaru dostigao oko 88 odsto dolazaka i noćenja u odnosu na isti mjesec u 2019. godini.


– Banjaluka je bila prepuna, posebno u špicu oko praznika. Upravo ta slika iz grada, ali i dostupni podaci ohrabruju. U ovu godinu smo ušli s povećanjem od 65 odsto dolazaka i 24 odsto više noćenja u odnosu na 2021. godinu – rekli su u turističkoj organizaciji.


Prema dostupnim informacijama, 2019. godina je bila rekordna kada je u pitanju dolazak turista u gradu na Vrbasu. Zabilježeno je oko 86.000 dolazaka i između 130.000 i 140.000 noćenja.


Iako brojke ohrabruju, iz TOBL poručuje da one ne pokazuju realnu sliku kada su u pitanju dolasci turista u Banjaluku.


– Zbog poplave privatnog smještaja, koji nije dio statističkog obračuna, nemamo podatke o kojem obimu prometa se radi, a znamo da je sve traženiji i da sve više putnika bukira takvu vrstu smještaja, kao što su kuće za odmor, apartmani i slično. Imamo i dosta propusta kod prijave gostiju u registrovanim smještajnim kapacitetima, što ukazuje da je tih gostiju bilo znatno više. Ti problemi se u narednom periodu trebaju riješiti, kako bi imali stvarne podatke sa terena, kako bi mi mogli planirati naš rad – istakli su u TOBL.

Comments


bottom of page